Pevné nervy potrebujeme všetci, aj náš chrbát

Aby sme mali zdravý chrbát, je potrebné sa oň pravidelne a dlhodobo starať. Základom je samozrejme pravidelné cvičenie a správna životospráva, občas ale ani tie nepomôžu zbaviť nás bolesti. Bolesť chrbta sa častokrát môže objavovať (a vracať) i v dôsledku poškodenia nervových vlákien chrbta. Dôležitá je preto ich regenerácia - hlavne preto, že správne vyživované bunky sú silnejšie a lepšie odolávajú poškodeniu, čím bránia vzniku bolesti.

PREHĽAD TÉMY

Ako vzniká bolesť chrbta?

Dlhodobé a nerovnomerné zaťažovanie chrbtových svalov v kombinácii so stresom, nedostatkom pohybu alebo nadváhou často postupne vedie k strate nosnej funkcie, strnulosti chrbtových svalov a dlhodobému útlaku nervov. Stačí prudký pohyb, chlad alebo stres a chrbtové svaly reagujú reflexne stiahnutím alebo dokonca kŕčom. Svalový kŕč spôsobuje, že sa telá stavcov pohybujú smerom k sebe. Tento tlak dráždi nervové zakončenia v medzistavcových kĺboch, čo vyvoláva bolesť. Ďalej sa prenáša na medzistavcovú platničku, dôsledkom čoho môže dôjsť k jej „prasknutiu“ za vzniku prietrže – hernie, ľudovo povedané „posunutie platničky“. Hernia tlačí na nerv a spôsobuje jeho nedostatočnú výživu, pričom dlhodobý útlak nervu spôsobuje jeho poškodenie, sprevádzané bolesťou. Výsledné „seknutie“ môže byť preto spôsobené kombináciou bolesti postihnutých svalov, nervov a medzistavcových kĺbov.

Pevné nervy potrebujeme všetci, aj náš chrbát

Liečte príčinu!

Dôvody vzniku bolesti sú rôzne, väčšinou sa jedná o dráždenie nervových štruktúr, a to tlakom či zápalom. Prevencia ako zdravý životný štýl je ideálna, avšak pokiaľ vás chrbát už bolí, musíte svojmu telu uľaviť a tiež zvýšiť prah bolesti. Ak si ako prvú pomoc zvolíme analgetiká, musíme pamätať na to, že ich účinok je krátkodobý, pretože nám zaistia len úľavu od akútnej bolesti, avšak neliečia jej príčinu. Zamerajte sa preto na regeneráciu a výživu poškodených nervových vlákien pomocou vitamínov, ktoré okrem iného znižujú potrebu dlhodobého užívania analgetík, pretože zvyšujú ich účinok.

Ako chrbát vyživovať?

Na výživu nervov chrbta sú ideálne vitamíny skupiny B, predovšetkým vzácne trio vitamínov B1, B6 a B12. Tieto vitamíny majú podporný analgetický efekt a urýchľujú hojenie poškodených nervových vlákien. Priamo podporujú metabolizmus „utlačovaného“ nervu a svalu ovplyvnením niekoľkých enzýmov. Upravujú ich výživu zlepšením zásobovania krvou, a tým napríklad urýchľujú odstraňovanie splodín látkovej výmeny. Kombinácia vitamínov zlepšuje metabolizmus a regeneráciu periférnych nervových vlákien a vďaka svojmu protibolestivému účinku uvoľňuje aj reflexný kŕč svalstva. Tým znižuje tlak na postihnutú platničku. Regenerácia poškodených nervových vlákien je dlhodobý proces, avšak dobre vyživované nervové bunky sa lepšie hoja, sú silnejšie a sú schopné ďalej odolávať poškodeniu a vzniku bolesti.

Regenerujte poškodené nervy dlhodobo a pravidelne

Je dôležité, aby sme rozlišovali medzi výživovými doplnkami a liekmi. Lieky obsahujú vysoké, výrobcom garantované a teda liečivé dávky vitamínov, zatiaľ čo pri výživových doplnkoch dávka vitamínov nie je garantovaná. Účinnosť budú mať lieky s dostatočným obsahom vitamínov skupiny B len vtedy, pokiaľ ich budete prijímať pravidelne. Vysoké dávky vitamínov skupiny B zabezpečia pacientovi len lieky, nie však výživové doplnky.

Viac informácií ako sa správne starať o svoj chrbát nájdete na www.bezbolestichrbta.sk