Zinkorot pomáha pri doplňovaní Zinku do ľudského tela, ktorý je nenahraditeľným stopovým prvkom.

ZINOK - čo ešte možno nevime?

Čo je zinok?

Zinok je nenahraditeľným a po železe druhým najviac zastúpeným stopovým prvkom v ľudskom tele, ktoré ho obsahuje priemerne 2 - 4 g. Zinok potrebuje každá bunka v tele, ale mnohí z nás ho nemajú v potrave dosť.


Prečo je dôležitý?

Je neoddeliteľnou súčaťou vyše 300 metaloenzýmov, a preto sa spolupodieľa na mnohých biologických funkciách


Aké má úlohy v organizme?

Zinok sa zúčastňuje na optímálnom metabolizme cukrov, tukov a bielkovín, na syntéze nukleových kyselín, spoľahlivo podporuje imunitné pochody. Ovplyvňuje vývojové, rastové a regeneračné procesy (hojenie rán), zlepšuje chuťové a čuchové vnemy, má ochranný efekt na sietnicu a antioxidačnú funkciu. Reguluje rohovatenie kože a vplýva na kvalitu vlasov a nehtov.


V akých potravinách sa vyskytuje?

V červenom mäse a morských živočíchoch, strukovinách, obilninách, orechoch, tekvicových a slnečnicových semenách, mandliach, maku.


Aká je jeho denná spotreba?

Denná spotreba zinku narastá s vekom, u zdravého dospelého človeka je 10 - 15 mg, u tehotných a dojčiacich žien 20 - 25 mg, u športovcov a rizikovýh skupín 25 mg a viac.


Kedy môže dôjsť k nedostatku zinku v organizme?

  • pri jeho nedostatočnom príjme v strave, pri poruchách vstrebávania (zápalové črevné ochorenia z rôznych príčin, užívanie liekov proti žalúdočnej kyseline, choroby pečene a podžalúdkovej žľazy, cukrovka,alkoholizmus...)
  • pri zvýšených stratách (stres, krvácanie, potenie, menštruácia)
  • pri zvýšenej spotrebe (tehotensho, dojčenie, rýchly rast, operácie, popáleniny, športovci)
  • pri špeciálnych diétach (vegetariáni, strava s vysokým podielom celozrnnej stravy bohatej na vlákninu)


Zinok pri nachladnutí:

Zvýšený denný príjem zinku pôsobí preventívne proti nachladnutiu skracuje dobu liečenia u rozvinutého ochorenia, zmierňuje jeho príznaky, znižuje potrebu použitia antibiotík a u detí znižuje počet vymeškaných hodní v škole pri nachladnutí.*


Znaky a symptómy nedostatku zinku v dermatológii:

Zmeny kvality vlasov - rednutie, strata pigmentu, lámavos, suchosť vlasov, spomalenie rastu nechtov, biele škvrny, lámavosť a štiepenie nechtov, psoriaziformné a erytematózne prejavy na koži, zlé hojenie rán, náchylnosť na mykotické, bakteriálne a vírusové kožné infekcie.


Terapeutické využitie zinku v dermatológii:

  • podpora hojenia rán
  • podpora liečby akné a seborey
  • podpora liečby vypadávania vlasov (difúzneho a ložiskovitého) a lámavosti nechtov
  • podpora liečby recidivujúcích herpetických prejavov
  • podpora liečby psoriázy, atopickej dermatitídy a vitiliga

*Singh M, Das RR. Zinc for the common cold. Cochrane Database of Systematic Reviews 2011, Issue 2. Art. No.:CD001364, DOI: 10,1002/14651858.CD001364.pub3.


UPOZORNENIE:

Pred použitím lieku sa poraďte so svoím lekárom alebo lekárnikom a pozorne si prečítajte, prosím, písomnú informáciu pre používateľov lieku, ktorá je pribalená k lieku a je dostupná aj na www.sukl.sk alebo na adrese Wörwag Pharma GmbH & Co. KG, P. O. BOX 194, 830 00 Bratislava 3, info@woerwagpharma.sk, www.woerwagpharma.sk

 

 

Wörwag Pharma GmbH & Co. KG 
Ivánska cesta 30/B
821 04  Bratislava

Tel.: +421 (2) 44 88 99 20 
E-mail: info(at)woerwagpharma.sk

Hlásenie nežiaducich účinkov