Opýtajte sa odborníka

Ak máte akékoľvek otázky v súvislosti s Vaším ochorením alebo využitím lieku milgamma® N na preventívne alebo terapeutické využitie zašlite nám otázku (aj anonymne) prostredníctvom emailu a v krátkom čase na tomto mieste prinesieme odpoveď.  

Na Vaše otázky odpovedá MUDr. Ivan Buran, PhD.z neurologickej ambulancie v Bratislave a MUDr.Milan Grofik z neurologickej kliniky Univerzitnej nemocnice Martin

Ukázať všetko / Skryť všetko

fold faq

Liečim sa na trojklanný nerv. Kúpil som si Milgammu N. V príbalovom letáku je napísané, aby sa liečba predčasne neukončovala. Teda ako dlho trvá liečba? Zdá sa mi , že po troch tabletkách mi bolesti prešli...

Najčastejšou príčinou ochorenia trojklanného nervu je tzv. neuralgia trigeminu, ktorá sa prejavuje silnými bolesťami  v oblasti niektorej z troch vetiev trojklanného nervu na tvári.  V prípade neuralgie trigeminu je dôležitá symptomatická liečba bolesti, ktorá je časovo obmedzená na dľžku trvania bolesti. Súčasťou liečby sú aj lieky, ktoré zlepšujú narušenú funkciu nervu - ako je napríklad Milgamma N, obsahujúca 3 dôležité komponenty pre regeneráciu nervu - benfotiamín (forma vitamínu B1), viatmín B6 a vit B12. Dĺžka tejto liečby sa riadi podľa klinického stavu. V úvode sa podáva 3xl tbl. Po zlepšení stavu, čo je asi Váš prípad sa pokračuje ešte v liečbe 2xl tbl denne cca 2 týždne  a potom 1 tbl denne tiež asi 2 týždne, a to aj napriek tomu, že bolesti vymizli. Ide o to, aby boli vytvorené podmienky pre čo najlepšiu regeneráciu nervu. Tým sa súčasne zabráni recidívam neuralgie. Nezriedka sa totižto stáva, že po pár dňoch, keď sa už zdá, že je všetko v poriadku sa bolesti vrátia. Súčasne si treba dávať pozor na zlé poveternostné podmienky, t.j. chrániť si tvár pred prievanom a chladom.    

MUDr.Milan Grofik
Neurologická klinika
Univerzitná nemocnica Martin

fold faq

Mám znecitlivenú spodnú peru po trieštivej zlomenine sánky obojstranne. Chcel by som vedieť, aká je prognóza tohto stavu, prípadne aká je možná podporná liečba. zatiaľ užívam vitamíny b-komplex, lipovitan a magnézium.

Znecitlivenie dolnej pery po trieštvej zlomenine sánky je spôsobené poškodením jemných senzitívnych (citlivostných) nervových vlákien vplyvom úrazu - či už opuchu, pomliaždenia ale kontaktom kostnými úlomkami.  Ide však o tak tenké vlákna, že ani moderné zobrazovacie metódy ako je napr. magnetická rezonancia ich nevedia detekovať.
     Pri takomto nervovom poškodení nie je indikovaná operačná ale konzervatívna liečba  a nutné vyčkať efekt liečby, pričom tá by mala byť minimálne 2-3 mesačná. Spočíva v podávaní liekov, ktoré zabezpečuju lepšiu regeneráciu periférnych nervov z rôznych príčin.
     Uvádzate, že užívate magnézium, lipovitan a B- komplex. Z opisu Vášho  problému nevidím dôvod na užívania magnézia a Lipovitanu.
Vitamíny skupiny B sú veľmi nápomocné v regenerácii poškodených nervov, ale určite by som Vám odporučiť namiesto B komplexu užívať Milgammu N 3xl tbl počas aspoň 2 mesiacov.  Tento prípravok je špeciálne aj technologickým postupom aj kombináciou a dávkami vitamínov vyvinutý pre optimálnu regeneráciu nervov.
     Vitamíny skupiny B obsiahnuté v tomto prípravku (B1,6,12) sú nepostrádateľné pre metabolizmus nervových buniek. Vitamín B1 je vo forme benfotiamínu, ktorý sa oproti klasickej forme vďaka svojej rozpustnosti v tukoch podstatne lepšie vstrebáva, v organizme je lepšie dostupný a je aj lepšie využívaný. Na rozdiel od tiamínu nespôsobuje zápchu a ani nepríjemný telový zápach.
Samozrejme, ak bol úraz pred vyše rokom, treba považovať tento stav za trvalý a už liečbou neovplyvniteľný

MUDr. Milan Grofik
Neurologická klinika
Univerzitná nemocnica Martin

fold faq

Chcela by som sa spýtať, či sa odporúča užívať tento liek na liečbu, resp. prevenciu oparu na perách pri pomerne častom výskyte - či už vo forme dráždivého pocitu alebo pľuzgiera, ktorý sa ťažšie hojí.

Na Vašu otázku musím odpovedať kladne: Áno, Milgamma N je vhodná k použitiu pri recidivujúcom opare v oblasti pier. Ide však o chronickú infekciu vírusom Herpes simplex typ. 1, ktorá je ťažko eradikovateľná, nakoľko samotný vírus je nedostupný bežným liekom vzhľadom na jeho vlastnú biologickú povahu. V kľudovej -  inaktívnej fáze - sídli totiž v nervových bunkách (nakopených v tzv. gangliách“)  a aktivuje sa len pri celkovom oslabení organizmu (oslabení imunitnej „kontroly“ nad infekciou) napríklad stresom, slnečným žiarením, u žien často v súvislosti s hormonálnym cyklom, ale aj ako prejav celkového vyčerpania organizmu pri iných ochoreniach s ťažším priebehom alebo pri fyzickom vyčerpaní či poruchách výživy. Vtedy „vycestuje“ z príslušného nervového ganglia  pozdĺž nervových vlákien do buniek kože a slizníc  a spôsobuje ich poškodenie a odumretie buniek, čo sa prejaví tvorbou zápalového výpotku (pľuzgierik), ktorý zvyčajne v dôsledku odumretia poškodených buniek praská a tvoria sa povrchové erózie. Práve v tejto fáze je vírus dostupný niektorým liekom, ktoré blokujú jeho množenie (replikáciu), ktoré je potrebné aby dosiahol až povrchové štruktúry.   Používajú sa  účinné lieky s obsahom liečiva typu famciclovir, aciclovir, valaciclovir ..., ktoré je však potrebné užívať  hneď od prvých Vám už známych príznakov, najneskôr  do 48-72 h. od  začiatku ochorenia. Často sa erózia druhotne infikuje baktériami a kvasinkami, čo je potrebné špecificky liečiť, zväčša sa vystačí s lokálnou liečbou .
Milgamma N je kombinovaný vitamínový prípravok s vysokými liečebnými  dávkami  v tuku rozpustnej formy  tiamínu (viatamínu B1) - benfotiamínu, pyridoxínu (B6) a cyanokobalamínu (B12). V tuku rozpustný Benfotiamín práve lepšie preniká do nervového tkaniva a teda aj do periférneho nervstva – udáva sa až  4-5x vyššia biologická dostupnosť oproti vo vode rozpustnej forme vitamínu B1. Všetky tieto vitamíny sú potrebné pre správnu funkciu celého nervového systému – vrátane periférnych nervov. Zlepšujú energetický metabolizmus a napomáhajú regenerácii a reparácii nervov, čo preukázané v klinických štúdiách s viacerými typmi poškodenia nervov. Tiamín a pyridoxín majú aj protibolestivý účinok. Vitamíny sú však potrebné aj pre správnu funkciu imunitného systému, ktorý – ako vyplýva zo zlyhania „kontroly“ vírusovej  infekcie v organizme – je oslabený. Vzhľadom na vyššie uvedené „spúšťacie mechanizmy“ môže byť preto účinok  ešte komplexnejší.

fold faq

Mám diagnózu: Chronický vertebroalgicky syndróm max v C Th prechode. Syndróm KT bil s ľahko pozit.EMG nálezom. Stále ma pobolieva pod ľavou lopatkou a tŕpnu mi ruky. Zatiaľ mi nezabral žiadny liek. Moja otázka: Mohla by mi pomôcť milgamma ?

Syndrom karpálneho tunelu má viacero príčin, ktoré majú za následok útlak nervu v priebehu  pod  väzom v oblasti zápästia. Útlak môže byť ako následok úrazu, pri poruchách látkovej výmeny, pri reumatických ochoreniach, u žien  pri menopauze. Často sa prejavy karpálneho tunelu vyskytujú súčasne s postihnutím krčnej chrbtice ako dvojitý problém. Nepriaznivým faktorom je práca vyžadujúca zovretie prstov ruky - strihanie, šitie a podobne. K správnej liečbe je treba určiť príčinu vzniku ťažkostí  a podľa vyšetrenia, ktorého súčasťou je aj elektromyografické vyšetrenie, sa rozhodne o spôsobe liečby. Najúspešnejším riešením je chirurgický zákrok, uvoľnenie nervu z útlaku pod priečnym väzom v oblasti zápästia. Podávanie preparátov  vitamínov skupiny B-Milgamma, je prospešné, je to doplňujúca liečba, nie príčinná.  Doporučuje sa najmä po chirurgickom riešení.

fold faq

Dobrý večer, mám poškodenú platničku, ktorá mi tlačí na nerv a mávam bolesti. Lekár mi predpísal injekcie a neskôr som si kúpil aj tabletky. Chcem sa opýtať, či užívaním liečiva MILGAMMA sa priberá na hmotnosti.

Všeobecne vitamíny skupiny B pomáhajú získavať energiu z potravy a to ako zo sacharidov a z tukov – vitamín B1, tak bielkovín – vitamín B6.  Pri zvýšení energetických zdrojov zo spomenutých článkov potravy môže dôjsť k ukladaniu energetických rezerv vo forme tukových zásob. K predchádzaniu „priberania“ pri užívaní vitamínov B je potrebná sebadisciplína-redukcia sacharidov a tukov v potrave.

fold faq

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, diagnostikovali mi tetániu a následne mám posunutú platničku L5/S1. Je vhodné v tomto prípade užívať Milgammu?

Vitamíny skupiny B, obsiahnuté v prípravku Milgamma N - nemajú priamy vplyv na tetanický syndróm ani na vysunutú platničku.

 

fold faq

Je vhodné podávanie injekcií Milgamma pri diagnóze chronická neuropatická bolesť na podklade protrúzie disku L3/L4 a L4/L5 ?

Útlakom nervových štruktúr pri poruche intervertebrálneho disku vzniká porucha prekrvenia v drobných cievach sprevádzajúcich nervové zväzky. Následkom je porucha metabolizmu. Nakoľko sa vitamíny skupiny B  účastnia látkovej výmeny a podieľajú sa na metabolizme ako nervových buniek tak ich výbežkov, najmä obalov -myelínovej pošvy, je podávanie  Milgammy, čo je zmes vitaminov B1,B6,B12 u neuropatickej bolesti vhodné či už vo forme injekčnej alebo tabletkovej. Podávanie je vhodné aj u nie neuropatickej - tzv. nociceptívnej bolesti, kde je preukázané zvyšovanie účinku nesteroidných protizápalových liekov.

fold faq

Aký je Váš názor prosím na podávanie týchto injekcií u chronickej renálnej insuficiencie pri horeuvedenej dg ?

Podávanie preparátov Milgamma u renálnej insuficiencii je vhodné, pretože pri renálnej insuficiencii dochádza ku zvýšenej strate vitaminov skupiny B - najmä B1 ľadvinami. Je to významné napríklad u diabetickej nefropatie.

fold faq

Od r. 2006 pravidelne dostávam inj. Milgamma na Dg. chronická neuropatická bolesť pri diskopatii. Po aplikácii pozorujem dočasné zlepšenie bolesti Dk. Chcem sa opýtať, aká je najvhodnejšia frekvencia podávania inj. formy Milgamma za rok?

Nakoľko aj vitamíny majú pri dlhodobom podávaní a vyšších dávkach nežiaduce účinky, je vhodné podávanie po troch mesiacoch na mesiac prerušiť.

fold faq

V minulosti mi boli podávané inj. Milgamma N so zložením vit. B1, B6 a B12 Aktuálne mi v lekárni vydali inj. Milgamma NA injekt s obsahom B1 a B6. Chcem sa preto spýtať, či už predošlá kombinácia s vit. B12 neexistuje?

Milgamma v kombinácii vitamín B1, B6, B12 je stále dostupná.

Wörwag Pharma GmbH & Co. KG 
Ivánska cesta 30/B
821 04  Bratislava

Tel.: +421 (2) 44 88 99 20 
E-mail: info(at)woerwagpharma.sk

Hlásenie nežiaducich účinkov