Kedy, ako a aké množstvo vitamínov B užívať?

Pri vyváženej strave dostáva náš organizmus dostatočné množstvo vitamínov v prirodzenej, t.j. najúčinnejšej forme. Zjednodušene: ak je človek zdravý a vedome neodmieta isté zložky potravy (vegetariáni, vegáni, ľudia na dlhodobej redukčnej diéte...), v našich geopolitických a kultúrno-sociálnych podmienkach naša tradičná strava obsahuje vyvážený prívod všetkých vitamínov.

Preto – ak sme zdraví, ale prechádzame obdobím, keď vieme, že máme nižší prísun vitamínov v potrave (zimné obdobie, „jarná únava“) alebo zažívame „stresové obdobie života“, predpokladaný nedostatok vitamínov by sme mali kryť predovšetkým zvýšením podielu živín s vysokým obsahom prirodzených vitamínov v potrave. Po formách s nízkym obsahom syntetických vitamínov zvyčajne komerčne dostupných ako kombinované – polyvitamínové výživové doplnky (napr. komplex vitamínov B zvyčajne obsahuje v 1 tbl. asi 1 – 2 mg vitamínu B1, B6 a ďalšie), siahnime len vtedy, ak je to opodstatnené.

V lekárni sú dostupné tiež prípravky s obsahom aj vyšších dávok vitamínu B v rozsahu 7 – 10-násobku odporúčaných denných výživových dávok (niekedy viac) a sú najčastejšie označené vložením slova „FORTE“ do obchodného názvu prípravku (napr. prípravky „B-komplex FORTE, ktoré obsahujú zvyčajne v 1 tbl. 10 mg vitamínu B1, B6, 10 µg vitamínu B12 a ďalších). Je potrebné však vedieť, že indikácia takéhoto spôsobu užívania vitamínových doplnkov vychádza len zo skúsenosti a predpokladu o ich prospešnosti, ale na výber zvolených dávok neexistujú presné medicínske podporné dôkazy.

Ak nás akútne „zdolá“ operácia, ťažšia infekcia, prechádzame dlhšou rekonvalescenciou, trpíme bolesťou chrbtice, pásovým oparom, ochorením tvárového nervu či máme natiahnutý sval, na dosiahnutie efektu je dôležité užívať liek, ktorý je kombináciou vitamínov B vo vysokých dávkach. Liek milgamma® N obsahuje vysoké dávky vitamínu B v 1 kapsule: 40 mg benfotiamínu + 90 mg vitamínu B6 a 250 µg vitamínu B12. Odporúčané dávkovanie je 3 – 4-krát denne do vymiznutia príznakov alebo sa liek zvyčajne užíva 3 – 4 týždne. Pred použitím lieku sa poraďte so svojím lekárom alebo lekárnikom a pozorne si prečítajte, prosím, písomnú informáciu pre používateľov!

 

Wörwag Pharma GmbH & Co. KG 
Ivánska cesta 30/B
821 04  Bratislava

Tel.: +421 (2) 44 88 99 20 
E-mail: info(at)woerwagpharma.sk

Hlásenie nežiaducich účinkov