Trojklanný nerv

Trojklanný nerv je najsilnejší párový hlavový nerv, ktorý zaisťuje citlivosť tváre a priľahlých častí hlavy, vrátane žuvacích svalov.

Trojklanný nerv je najsilnejší párový hlavový nerv, ktorý zaisťuje citlivosť tváre a priľahlých častí hlavy, vrátane žuvacích svalov. Delí sa na tri vetvy: čelovú, lícnu a spánkovú. Má na starosti vnemy nielen z vonkajšej časti hlavy, ale aj z ústnej a nosovej dutiny a zo zubov. Preto sa pri  postihnutí trojklanného nervu, ktoré – našťastie – poznajú len niektorí z nás pod názvom bolesť trojklanného nervu – objavuje neznesiteľná intenzívna bolesť časti tváre alebo celej polovice. Veľkosť bolestivej zóny a charakter bolesti závisí od toho, ktorá z jeho vetiev je postihnutá – môže sa preto vnímať napríklad ako bolesť oka či zubov. Väčšinou spúšťa záchvaty silnej pulzujúcej bolesti iba dotyk časti tváre alebo ústnej dutiny, ale nie sú prítomné poruchy vnímania iných podnetov (teplo, dotyk) ani poruchy hybnosti svalstva (ochrnutie, kŕče).

Hoci príčina vzniku bolesti nie je presne známa, predpokladá sa kontakt (tlak) niektorej mozgovej cievy so vstupnou zónou trojklanného nervu. Ide o priestor, kde nervové vlákna, vedúce bolestivé vnemy z tváre, vstupujú do mozgového kmeňa. Tlak zapríčiní poruchy nervových obalov (myelínových pošiev), ktoré pôsobia ako „izolanty“. Nastane „skrat“, ktorý spôsobí výmenu a neprirodzené šírenie  vzruchov. Napríklad  z nervového vlákna, vedúceho pocit bolesti, „preskočí“ vzruch aj do nervového vlákna, ktoré za normálnych okolností vedie len vnem tepla. Celkový „signál bolesti“ sa tým znásobí. Popísaný typ ochorenia sa označuje ako primárny typ bolesti trojklanného nervu. Rozoznávame aj druhý, sekundárny typ bolesti trojklanného nervu, a ten zväčša vzniká druhotne, po určitom výkone, vplyvom nádoru, ložiska roztrúsenej sklerózy či ako dôsledok poranenia alebo infekcie. Pri tomto type sa môžu v danej oblasti vyskytovať aj iné neurologické poruchy. Existuje ešte tzv. atypická neuralgia (bolesť) trojklanného nervu, ktorej prejavy nie sú celkom jednoznačné – ako napovedá aj sám názov – a drvivá väčšina pacientov skončí u zubného lekára, pretože chorobu vníma ako bolesť zubov.

Bolesti trojklanného nervu

bývajú skutočne úporné a bežné analgetiká ich nedokážu úplne odstrániť. Pacientov sužujú bolesti hlavy, ucha, lícnej kosti, čeľuste a zubov. Keďže trojklanný nerv inervuje väčšinu žuvacích svalov, pacienti sa pre bolesti často vyhýbajú jedeniu i rozprávaniu, len aby zničujúcim záchvatom unikli. Bolesť mimoriadne komplikuje bežný život, často priam znemožňuje normálne fungovanie v zamestnaní či v rodine. Býva príčinou duševných porúch a v ťažkých prípadoch sa uvádza aj vyšší sklon k samovražedným úmyslom. Z neznámych príčin postihuje o niečo častejšie ženy než mužov, ale našťastie ide o pomerne zriedkavé ochorenie, štatisticky sa vyskytujú asi 4 prípady na 100 000 ľudí. Intenzita a nepredvídateľnosť, s akou sa tento zväčša dlhotrvajúci problém môže objaviť, ho však predurčuje na diagnózu, o ktorej je dobré vedieť viac.

Stačí aj prechladnúť

Podobne ako pri ochrnutí tvárového nervu, aj pri trojklannom nerve môže byť spúšťačom zápalu prechladnutie, resp. dlhodobé vystavenie silnému chladnému vetru. Ak vás poriadne „prefúklo“, prípadne trpíte migrénou a vyskytuje sa u vás úporná bolesť v tvárovej časti, pravdepodobne ide o bolesť trojklanného nervu. Súvisieť môže aj s úrazom hlavy.

Pri trojklannom nerve môže byť spúšťačom zápalu prechladnutie, resp. dlhodobé vystavenie silnému chladnému vetru

Radšej sa mu vyhnúť

Liečba je komplikovaná, už aj preto, že často býva problém ochorenie vôbec identifikovať. Niekedy sa u pacientov bolesť dostavuje len v určitý čas, pacienti vystriedajú rôznych špecialistov (zubný lekár, neurológ, otorinolaryngológ...) a môže trvať celé mesiace, kým sa príde na koreň veci. Po stanovení diagnózy sa začína s konzervatívnou liečbou. Bežne sa predpisujú lieky na liečbu epilepsie, pretože sa ukázalo, že ovplyvňujú aj mechanizmy vzniku neuropatickej bolesti. Ako všeobecná prevencia i liečba poškodenia nervu sú prospešné vitamíny skupiny B. Ich prísun zo stravy je v takýchto prípadoch vhodné podporiť dodaním zvýšených dávok zvonka, v podobe prípravkov s obsahom B komplexu.

Takým je milgamma® N, liek z indikačnej skupiny vitamínov s obsahom súboru najdôležitejších vitamínov skupiny B (B1, B6 a B12). Prvý z trojice sa v milgamme N nachádza v podobe benfotiamínu, teda derivátu bežného vitamínu B1 (tiamínu). Ide o jedinečnú, v tuku rozpustnú formu, ktorú organizmus efektívnejšie využíva. Vďaka rozpustnosti v tukoch z nej majú nervové bunky omnoho väčší osoh. Dôležité pri liečbe poruchy nervu sú aj vitamíny B6 a B12. Pomáhajú pri obnove poškodených obalov nervov (už spomínaného myelínu) a fungujú ako dôležité regulátory metabolizmu nervových buniek.  


Pri vážnejších stavoch býva pre pacientov vyslobodením až operácia. Pristupuje sa k nej vtedy, keď medikamentózna liečba zlyhala a nepriniesla uspokojivý výsledok. Pri menej invazívnych zákrokoch sa do oblasti výstupu trojklanného nervu zavádza katéter, ktorý nerv poškodí tak, aby už nemohol viesť bolestivé podnety. Používa sa na to elektrický prúd (tzv. rádiofrekvenčné prerušenie nervu), tlak balónika či chemické poškodenie (alkohol, parafín). Chirurgický zákrok sa vykonáva na otvorenej lebke a nazýva sa mikrovaskulárna dekompresia. Operatér nájde miesto dotyku cievy s trojklanným nervom, oddelí ich a uvoľnené miesto zabezpečí teflónovou vložkou. Nechirurgickou alternatívou je ožiarenie tzv. gamanožom – vysokoenergetickým žiaričom (obdoba röntgenového žiarenia), ktorý zničí abnormálne dráhy vedenia bolesti.


Aby ste si na operačný stôl neurochirurga ľahnúť nemuseli, je rozhodne lepšie investovať do prevencie – tou hlavnou je už spomínaný dostatočný prísun vitamínu B, ktorý polichotí všetkým vašim nervom i svalom.

Pred použitím lieku sa poraďte so svojím lekárom alebo lekárnikom a pozorne si prečítajte, prosím, písomnú informáciu pre používateľov!

zdroj foto: fotobanka Thinkstock

Wörwag Pharma GmbH & Co. KG 
Ivánska cesta 30/B
821 04  Bratislava

Tel.: +421 (2) 44 88 99 20 
E-mail: info(at)woerwagpharma.sk

Hlásenie nežiaducich účinkov