Predmenštruačný syndróm

každá žena trpí aspoň nejakou formou niektorého zo 150 príznakov predmenštruačného syndrómu

Na vine je vraj hormonálna nerovnováha. Uvádza sa ako jeho hlavná príčina, nie je to však jednoznačne dokázané. Čísla sa rôznia – touto výlučne ženskou diagnózou vraj trpí pätina až polovica žien. Existujú výskumy, podľa ktorých údajne každá žena trpí aspoň nejakou formou niektorého zo 150 (!) popísaných príznakov predmenštruačného syndrómu (PMS). Údaje z výskumov síce nie sú jednotné, ale ženy sú celkom určite zajedno v tom, že by sa bez menštruácie a jej sprievodných obťažujúcich príznakov rady zaobišli. Prečo sa teda sužovať bolesťami hlavy či podráždenosťou, keď sa dá PMS potlačiť?


Máte to na čo zvaliť

Muži s obľubou (alebo skôr s nevôľou?) pripisujú niektoré stavy svojej polovičky tomu, že „má svoje dni“. V skutočnosti sa predmenštruačný syndróm začína objavovať už 14 dní pred nástupom menštruácie a jej nástupom sa skončí. No nie je to nespravodlivé? Dva týždne pred „tým“ nervozita, napätie v prsníkoch, bolesti kĺbov, zmena chutí a potom zhruba týždeň menštruačného krvácania. Vyzerá to tak, akoby sa ženy tri štvrtiny svojho života cítili nepríjemne. Realita však, našťastie, nie je až taká hrozivá.

Liečbu za asistencie gynekológa si vyžaduje asi len 10 – 15 % prípadov PMS. Treba podotknúť, že máloktorá žena sa svojmu gynekológovi s týmto problémom vôbec zverí. Mnohé si v skutočnosti ani neuvedomujú, že nespavosť, náladovosť a nepríjemné pocity spôsobuje práve tento syndróm. Takže keď vám partner najbližšie oznámi, že ste neznesiteľná, skúste vziať do rúk kalendár a zamyslieť sa, či váš stav nesúvisí s blížiacou sa periódou. S príznakmi PMS sa nemusíte zmieriť a oddane s nimi žiť! Naopak, treba sa snažiť tento celý komplex zdravotných problémov riešiť. Ktoré sú to?

FYZICKÉ PRÍZNAKY PREDMENŠTRUAČNÉHO SYNDRÓMU:

 •     bolesti hlavy
 •     tlaky v podbruší
 •     napätie a citlivosť prsníkov
 •     pocit nafúknutia, príp. zadržiavanie tekutín
 •     zápcha alebo naopak hnačka
 •     zmena chuti do jedla
 •     akné, svalové kŕče.

PSYCHICKÉ PRÍZNAKY PREDMENŠTRUAČNÉHO SYNDRÓMU:

 •     pocity napätia či úzkosti
 •     depresívne nálady
 •     plačlivosť alebo náladovosť, možné výbuchy hnevu
 •     nespavosť
 •     zhoršená koncentrácia.
Predmenštruačný syndróm spôsobuje nespavosť, náladovosť a nepríjemné pocity.

Ako s ním „zatočiť“

Výskyt predmenštruačného syndrómu do značnej miery potláča hormonálna antikoncepcia, ktorú na Slovensku užíva približne 14 % žien v plodnom veku. Naproti tomu naše české susedky užívajú pilulky omnoho častejšie – až 40 % Češiek žijúcich aktívnym sexuálnym životom sa pred neželaným otehotnením chráni hormonálnou antikoncepciou. Nie je to však zďaleka jediný spôsob, ako si poradiť s nepríjemnými stavmi, schovanými za skratkou PMS. V období nastupujúcich príznakov sa odporúča vylúčiť zo stravy kofeín, nikotín a alkohol a zamerať sa na konzumáciu potravín s vysokým obsahom kvalitných bielkovín (mäso, mliečne výrobky), namiesto jedál bohatých na cukor a soľ. Do stravy treba zaradiť najmä veľa ovocia, zeleniny a tekutín. Osožný je vitamín B6, ktorého prirodzeným zdrojom sú morské ryby, pečeň, bravčové mäso, banány a avokádo.

Odborníci odporúčajú na jednej strane dostatok spánku a odpočinku, ale tiež akúkoľvek primeranú fyzickú aktivitu, ktorá žene vyhovuje. Mimo obdobia, kedy sa prejavujú príznaky, je vhodné posilňovať svalstvo panvového dna. Pri liečbe PMS sa využívajú aj bylinky (odvar z ľubovníka bodkovaného, pupalkový olej...) a tiež výživové doplnky s obsahom vápnika, horčíka, vitamínu E a vitamínov skupiny B.  Už spomínaný vitamín B6, teda pyridoxín, obmedzuje zadržiavanie vody v tele, a tým aj tvorbu opuchov. Zvyšuje prívod kyslíka, čím pomáha zmierniť pocit napätia a tlaku v tkanivách.

Podľa najnovších poznatkov sa pri liečbe PMS uplatňuje aj vitamín B1 (tiamín). Vedci z USA uskutočnili štúdiu s účasťou viac než tisíc žien. Z výsledkov vyplynulo, že pri vyšších dávkach vitamínu B1 a B2 je výrazne nižšie riziko vzniku PMS (o 35 %). Vynikajúcim zdrojom vitamínu B6, ale aj ďalších dvoch významných vitamínov zo skupiny B (B1 a B12) je milgamma® N. Liek z indikačnej skupiny vitamínov sa predáva v troch baleniach po 20, 50 a 100 kapsúl. Oproti iným prípravkom s obsahom B komplexu je jedinečný tým, že vitamín B1 (tiamín) je v milgamme N vo forme benfotiamínu, teda látky rozpustnej v tuku. milgamma® N nespôsobuje zápchu ani typický telesný zápach, ktorý ostáva po užití prípravkov s bežným tiamínom. Dávkovanie je jedna kapsula 3 – 4-krát denne. Pred použitím lieku sa poraďte so svojím lekárom alebo lekárnikom a pozorne si prečítajte, prosím, písomnú informáciu pre používateľov!

zdroj foto: fotobanka Thinkstock

Wörwag Pharma GmbH & Co. KG 
Ivánska cesta 30/B
821 04  Bratislava

Tel.: +421 (2) 44 88 99 20 
E-mail: info(at)woerwagpharma.sk

Hlásenie nežiaducich účinkov