Pásový opar = Herpes zoster

Určite máte vo svojom okolí ľudí, ktorých v pravidelných intervaloch vídate s oparom na ústach alebo na nose. Len čo sa ochladí, zaprší alebo udrie sychravá jeseň, ihneď im pribudne mokvajúca chrasta. Dokonca im stačí napiť sa z nečistého pohára a „okrasa“ je na svete. A potom sú šťastlivci, ktorí opar v živote nemali. Nie je však herpes ako herpes. Okrem typického oparu na tvári poznáme aj ďalší, omnoho závažnejší variant tohto neobľúbeného slovíčka.


Nie je to „obyčajný“ opar

Medicínske pomenovanie je herpes zoster. Na vzniku pásového oparu sa podieľa vírus pásového oparu, resp. ovčích kiahní (varicelly). Postihuje najmä dospelých a máva veľmi nepríjemný priebeh.

Liečbu Herpesu môžete podporiť  liekom milgamma® N, ktorý obsahuje komplex vitamínov B1, B6 a B12.

Prvé príznaky môžu byť nešpecifické, napríklad bolesti v oblasti hrudníka. Občas sa objaví pásový výsev až po niekoľkých dňoch. Postihnutá lokalita sa prejavuje výraznou bolestivosťou. Koža je vtedy enormne nanajvýš citlivá a bolestivá a dochádza k výsevu vyrážok, červených alebo mokvajúcich červený a mokvajúci sa nevylučuje, preto by tam nemalo byť „alebo“; neplatí to v prípade, že červené nikdy nemokvajú pľuzgierikov.

Ako napovedá už samotný názov, pásový opar charakterizujú pľuzgieriky a vyrážky v pásovom usporiadaní. Rozhodne nejde len o kozmetický defekt, pupáčiky nie sú iba nevzhľadnými a obťažujúcimi útvarmi, ale bolia, pretože sa nachádzajú pozdĺž nervových zakončení. Lekári sa najčastejšie stretávajú s kožným prejavom pásového oparu na hrudníku, ale doslova aj v oblasti pásu. Značne nepríjemný a obmedzujúci býva aj na genitáliách.

Pre riziko oslepnutia je najnebezpečnejšou lokalizáciou pásový opar oka. Vtedy sa pľuzgiere vyskytujú pozdĺž očnej vetvy trojklaného nervu. Našťastie ide o pomerne zriedkavý jav.

Herpes zoster sa môže rozšíriť aj na sliznicu hltana, čo sprevádza nepríjemný opuch. Liečba a následná rekonvalescencia tohto ochorenia je dlhodobá, obvykle trvá tri, štyri i viac týždňov. A to hovoríme o nekomplikovanom priebehu! Ak sa koža nesprávne zahojí, teda ak z prasknutých pľuzgierov vzniknú mokvajúce ranky, pomerne ľahko sa vyvinie v dôsledku druhotnej bakteriálnej infekcie hnisavá vyrážka. Na tú treba nasadiť antibiotiká.


Liečbu môžete podporiť

Herpes zoster je infekčné ochorenie, ktoré sa kontaktom s postihnutým ľahko prenáša, pacient by preto mal byť izolovaný aspoň niekoľko dní. V ambulancii kožného lekára pacientovi predpíšu antivirotiká, teda špeciálne lieky proti vírusom, ktoré ich eliminujú a urýchľujú priebeh choroby.

Dôležitá je tiež lokálna liečba (masti) a liečba na potlačenie bolesti, ktorá môže byť naozaj krutá. V extrémnych prípadoch si choroba vyžaduje hospitalizáciu a pacient skončí pre neznesiteľné bolesti na infúziách. Ako vidieť, pri pásovom opare ide o spoločnú problematiku viacerých odborníkov, minimálne však praktického a kožného lekára. Vo vyššie spomenutých prípadoch sa niekedy vyžaduje konzultácia s oftalmológom alebo otorinolaryngológom, prípadne gynekológom či urológom.

K liekom, ktoré bránia množeniu vírusu, a k lokálnej liečbe, pomáhajúcej vysušeniu pľuzgierov, odporúčajú lekári ako prídavnú liečbu zvýšené dávky vitamínu B. Je vhodné ho telu dodať nielen zo stravy, ale aj v prípravku s komplexom vitamínov B. Účinnú trojicu obsahuje voľnopredajný prípravok milgamma® N. Nachádza sa v ňom komplex vitamínov B1, B6 a B12, pričom prvý z trojice je vo forme rozpustnej v tuku, teda v podobe benfotiamínu.

Túto formu telo efektívnejšie využíva. Ľahšie preniká do buniek, a tak lepšie napomáha metabolické procesy vo vnútri bunky. Prečo jednoduchšie preniká? Lebo aj bunkové obaly sú z veľkej časti vytvorené z tuku. Klasický vitamín B1 (vo vode rozpustný tiamín) preniká ťažšie – je to ako liať vodu do oleja.

Benfotiamín sa rozpúšťa v tuku, takže celkom prirodzene (na princípe tuk plus tuk) vnikne do bunky ľahšie. milgamma® N je voľne dostupná v lekárni v baleniach po 20, 50 a 100 kapsúl. Ak lekár neurčí inak, užíva sa jedna kapsula 3 – 4-krát denne do vymiznutia príznakov. Pred použitím lieku sa poraďte so svojím lekárom alebo lekárnikom a pozorne si prečítajte, prosím, písomnú informáciu pre používateľov!

Wörwag Pharma GmbH & Co. KG 
Ivánska cesta 30/B
821 04  Bratislava

Tel.: +421 (2) 44 88 99 20 
E-mail: info(at)woerwagpharma.sk

Hlásenie nežiaducich účinkov