Ochrnutie tvárového nervu

Tak ako väčšina zákerných ochorení, môže sa zjaviť celkom nečakane. Dopoludnia ste ešte brázdili lyžiarsku zjazdovku a popoludní sa vám odrazu akosi ťažko pije. Dôvodom nie sú zmrznuté pery, pokojne to môže byť závažné neurologické ochorenie s hrozivým názvom paréza nervi facialis. Ústa vás jednoducho prestanú poslúchať, pretože vám ochrnul tvárový nerv. Netreba sa ľakať, nejde o ochrnutie, aké si väčšina z nás predstaví, teda stav trvajúci navždy. Rozhodne ho však nepodceňte a z lanovky sa vyberte rovno k lekárovi.


Celý rok v ohrození

Prevažná časť príčin ochrnutia tvárového nervu je idiopatická (teda neznáma), no hlavnou býva podchladenie. Pritom nie je zima ako zima – rozlišovať treba aj medzi druhmi chladu. Vlhký chlad je omnoho horší ako suchý – agresívnejšie atakuje organizmus, a  preto je omnoho nebezpečnejší. Ochrnutie však môžu spôsobiť aj vírusové ochorenia, vrátane herpes zoster (pásový opar). Jednou z príčin najmä na jeseň a na jar, kedy je zvýšený výskyt kliešťov, býva i borelióza. Príčin je samozrejme viac, napríklad poranenia, nádory a podobne. Odborníci sa však zhodujú, že najčastejšie navštevujú ordináciu pacienti, ktorí k ochoreniu prišli na prvý pohľad neštandardne – v aute. Pýtate sa prečo? Odpoveď je jednoduchá – zradná „klíma“.

Nesprávne nastavená klimatizácia je jedným z kľúčových faktorov, ktoré podporujú vznik ochorenia. Rizikovým obdobím je teda jednak leto, kedy sa sami zámerne vystavujeme prudkej zmene teploty, ale aj zima, kedy sa z rozhorúčeného auta vyberieme do studeného prostredia. Čo si budeme nahovárať, nemusí byť ani leto, ani zima, mnohí z nás pracujú v klimatizovaných kanceláriách, a tak sa v priestoroch chladených klimatizáciou pohybujeme prakticky celý deň. Ťažko sa vyhneme nepretržite temperovaným nákupným centrám, a teda riziko je prakticky po celý rok rovnaké. Nesprávne udržiavané klimatizačné zariadenie (nedostatočná údržba a výmena filtrov) môže byť navyše semeniskom choroboplodných zárodkov.

Tvárový nerv vychádza z lebky kostným kanálom. Pri poškodení opuchne a ostáva stlačený v kostnej schránke, čo spôsobí ochrnutie tvárového svalstva. Najčastejšie sa to prejaví ovisnutím kútika úst. Môže dôjsť k vytekaniu slín, prípadne si postihnutý nevedomky pri žuvaní zahryzne do tvárovej sliznice; väčšinou nie je schopný normálne piť. Zároveň sa mu čiastočne nedarí zavrieť oko (alebo sa nedá vôbec), čo je tzv. periférna porucha facialis. Môže sa pridať aj porucha chuti a sluchu, keďže spolu s tvárovým nervom prechádzajú cez kostný kanál aj vlákna pre chuťové poháriky a drobný sval vo vnútornom uchu.


Liečba je rýchlejšia s vitamínom B

Najmodernejšia je liečba kortikoidmi, prídavnou liečbou je rehabilitácia a užívanie vitamínov skupiny B. Ideálne je zvoliť kombináciu vitamínov B1, B6 a B12. Pre organizmus je výhodnejší vitamín B1 vo forme benfotiamínu, ktorý nájdete v lieku milgamma® N. Benfotiamín dodáva energiu priamo do bunky. Táto v tuku rozpustná forma sa lepšie vstrebáva a lepšie preniká predovšetkým do nervového tkaniva – bunky tak vitamín dokážu efektívnejšie zužitkovať. Užíva sa jedna kapsula 3 – 4-krát denne do vymiznutia príznakov.

Benfotiamín nespôsobuje nepríjemný telesný zápach ani zápchu a jeho vstrebávanie sa účinkom alkoholu neznižuje. Túto vzácnu látku a tiež vitamín B6 (známy aj ako pyridoxín) a vitamín B12 obsahujú kapsuly voľne predajnej milgammy N ako jedinej na trhu. Kombinácia vitamínov skupiny B obsiahnutá v tomto prípravku z indikačnej skupiny vitamínov je pre organizmus a najmä pre metabolizmus nervových buniek nevyhnutná.

Uzdraviť sa z ochorenia tvárového nervu obvykle trvá 3 až 4 týždne, niekedy aj dlhšie. Nejde teda o nejaké banálne prechladnutie. Neoddeliteľnou súčasťou liečby ochrnutia tvárového nervu je starostlivosť o oko, pretože nedostatočným žmurkaním viečok dochádza k vysychaniu rohovky. Pacienti musia používať očné kvapky, prípadne očnú masť. Pri ochrnutí tvárového nervu majú aj zníženú obranyschopnosť oka pred letiacim hmyzom alebo drobnou špinou.

Za normálnych okolností človek automaticky oko dovrie, keď sa k nemu blíži nejaký predmet či hmyz, no pri ochrnutí tvárového nervu to tak nie je. Preto je vhodné nosiť okuliare a na noc použiť masť a oko prelepiť.

Pred použitím lieku sa poraďte so svojím lekárom alebo lekárnikom a pozorne si prečítajte, prosím, písomnú informáciu pre používateľov!

Wörwag Pharma GmbH & Co. KG 
Ivánska cesta 30/B
821 04  Bratislava

Tel.: +421 (2) 44 88 99 20 
E-mail: info(at)woerwagpharma.sk

Hlásenie nežiaducich účinkov