Natiahnutý sval

Milgamma® N obsahuje komplex vitamínov B, ktorý zlepšuje výživu a tvorbu svalovej hmoty.

Nie je nič horšie, ako keď človeka z bežnej každodennej rutiny „vyradí“ bolesť. Bolesť taká, ktorá zabraňuje vykonávať činnosti dôležité pre náš súkromný aj pracovný život. Medzi také patrí aj bolestivé natiahnutie svalov. Príčiny vzniku tohto ochorenia sú rôzne, v každom prípade si ho však často spôsobujeme sami.

Najčastejšou príčinou je prehnaná aktivita svalov. Ak sa nesprávne hýbeme, asymetricky zaťažujeme svalový systém, doslova si koledujeme o problém. Človek celý týždeň nič nerobí a cez víkend usilovne pracuje v záhradke či spaľuje kalórie v posilňovni. Našli ste sa v tomto príklade? Tak buďte obozretní. Ani jeden extrém nie je pre organizmus dobrý – či už nečinnosť a prehnané leňošenie alebo nárazová, jednostranne zaťažujúca a nadmerná fyzická námaha. Odborníci sa zhodujú: radšej sa hýbať trikrát do týždňa po 40 minút ako raz za čas dve hodiny. Majú sa tým však na mysli predovšetkým prechádzky, ľahká turistika, bicyklovanie a plávanie, prípadne náročnejšie športy ako je tenis, beh, v zime bežkovanie či lyžovanie – ak to zdravotný stav dovolí. Najlepšie je aktivity kombinovať, teda venovať sa aj kardiovaskulárnemu, aj posilňovaciemu cvičeniu.
U nepravidelných športovcov alebo chronických domasedov môže aktívnejší svalový tréning spôsobiť bolestivé natiahnutie svalov. Pri miernejšom priebehu môže bolesť pretrvávať pár dní. Sval je stuhnutý a bolestivý. Pri silnejšom natiahnutí nás môže potrápiť niekoľko týždňov, je sprevádzaná opuchom a krvným výronom. V najhoršom prípade náš môže dostať až na chirurgický stôl.  

Platí zásada, ktorú poznajú všetci seriózni športovci, že pred každým cvičením sa treba rozhýbať. Nesmiete teda zabúdať na strečing. Pretože zahriatie a príprava svalov pred cvičením sú alfou a natiahnutie po cvičení zasa omegou úspechu aktívneho i rekreačného športovca.  

Rovnako dôležité je dodať vtedy svalom to, čo potrebujú – komplex vitamínov B, ktorý zlepšuje výživu a tvorbu svalovej hmoty. Ak ste to už s cvičením „prešvihli“, ich užívanie je rovnako vhodným doplnkom pri liečbe bolestivého natiahnutia svalov. Podporujú spracovanie cukrov a bielkovín, čím napomáhajú vytváraniu potrebnej energie pre bunky svalu. Vzácny komplex vitamínov skupiny B (benfotiamín, vitamín B6 a vitamín B12) nájdeme v prípravku milgamma® N , ktorý je dôležitým „pokrmom“ pre svaly, nervy a krvinky. Prípravok milgamma® N obsahuje vitamín B1 v jedinečnej forme benfotiamínu – rozpustnej v tukoch, ktorý je veľmi dôležitý pre normálnu činnosť svalov. Do bunky preniká ľahšie ako klasický tiamín, teda vitamín B1 rozpustný vo vode. Prečo je to tak? Táto „veda“ má jednoduchú príčinu. Voda s tukom sa ťažko zmiešava, zatiaľ čo tuk s tukom výborne. Obaly buniek tvoria práve tukové časti. A tak sa benfotiamín môže ľahko dostať tam, kde je potrebné – priamo do bunky svalu. Benfotiamín v milgamma® N je jediný v tuku rozpustný derivát tiamínu na našom trhu s výrazne lepším účinkom, ktorý dodáva energiu priamo do bunky. Účinné dávkovanie je jedna kapsula 3–4-krát denne do vymiznutia príznakov. Pred použitím lieku sa poraďte so svojím lekárom alebo lekárnikom a pozorne si prečítajte, prosím, písomnú informáciu pre používateľov!

 

zdroj foto: fotobanka Thinkstock

Wörwag Pharma GmbH & Co. KG 
Ivánska cesta 30/B
821 04  Bratislava

Tel.: +421 (2) 44 88 99 20 
E-mail: info(at)woerwagpharma.sk

Hlásenie nežiaducich účinkov