Zloženie a indikácie

Vitamín B1 plní ochrannú funkciu pred zápalmi nervov a skvele sa uplatňuje pri ich liečbe. Reguluje metabolizmus glukózy, zabezpečuje tvorbu energie pre centrálnu nervovú sústavu, udržiava normálnu činnosť svalov (vrátane srdcového) a pôsobí aj analgeticky (napr. pooperačná bolesť zubov, podporná liečba pri pásovom opare). Jeho deficit sa môže prejaviť stratou chuti do jedla, podráždenosťou a nedostatkom energie.

Chýbanie vitamínu B6 v tele zapríčiňuje niekoľko zdravotných problémov, hrozí napríklad anémia a poruchy funkcie, resp. zápaly periférnych nervov. Prejavuje sa celkovou slabosťou, podráždenosťou, nervozitou a nespavosťou, čo je výsledkom abnormálnej činnosti nervovej sústavy. Typickými príznakmi sú aj praskliny kože okolo ústnych kútikov, šklbanie vo svaloch a kŕče v končatinách.

Posledný z trojice, vitamín B12, je nevyhnutný pre tvorbu červeného krvného farbiva hemoglobínu. Priaznivo ovplyvňuje nervovú sústavu (tvorbou myelínu – ochranného obalu nervov) a reguluje využitie bielkovín, cukrov a tukov. Zlepšuje pozornosť, pamäť a spánok a potláča podráždenosť. Jeho nedostatok naopak vedie k poruchám nervovej činnosti, čo sa môže prejaviť mravčením v končatinách, bolesťou v ústach, problémami s chôdzou a inými príznakmi (zajakávanie, zhoršenie pamäti, bolesti nôh a ramien, spomalené reflexy).

milgamma® N obsahuje najvyššie množstvo vitamínu B spomedzi všetkých multivitamínových prípravkov na trhu – až 40 mg benfotiamínu (B1), 90 mg pyridoxínu (B6) a 0,25 mg kyanokobalamínu (B12).

Hlavnou indikáciou milgammy N sú zápalové a bolestivé ochorenia nervov, napr. diabetická a alkoholová polyneuropatia. Polyneuropatia môže byť symetrická alebo asymetrická. V prvom prípade sú najčastejšou príčinou toxické vplyvy (napr. alkohol, priemyselné jedy, trvalo zvýšený krvný cukor pri cukrovke), v druhom prípade najčastejšie býva príčinou herpetická infekcia, poúrazové stavy s trvalým útlakom nervov, ale niekedy aj atypicky cukrovka. Vznik polyneuropatie môže byť podmienený aj samotným nedostatkom vitamínu B, čo neraz býva u pacientov nielen s cukrovkou, ale aj s chronickými črevnými ochoreniami (celiakia, ulcerózna kolitída, Crohnova choroba...), keď sa ťažko vstrebávajú mnohé mikroživiny. Ďalšími indikáciami sú bolestivé natiahnutie svalov, postihnutie koreňov periférnych nervov, pásový opar (herpes zoster), paréza (ochrnutie) tvárového nervu, skalenový syndróm, syndróm rameno-ruka, bolesť trojklaného nervu, migréna. Zvýšený príjem vitamínu B sa odporúča aj v geriatrii a pri predĺženej rekonvalescencii, pomáha pri takých stavoch, ako je premenštruačný syndróm či  reumatické ťažkosti.
 
Užíva sa jedna kapsula 3 – 4-krát denne do vymiznutia príznakov, alebo podľa dávkovania určeného lekárom (napr. v ľahších prípadoch alebo v období rekonvalescencie možno dávku postupne znížiť na 1 – 2 kapsuly denne). Dĺžka liečby závisí od úspešnosti – je vhodné liek užívať do vymiznutia príznakov. Obalené tablety milgammy N sa nerozhryzené prehĺtajú po jedle a zapíjajú malým množstvom vody. Užívať liek počas tehotenstva a dojčenia sa neodporúča, nakoľko v období gravidity a laktácie sa nesmie prekročiť maximálna denná dávka vitamínu B6, a to 25 mg (milgamma® N obsahuje 90 mg pyridoxínu v jednej kapsule). Liek neovplyvňuje psychický ani fyzický stav, nezhoršuje schopnosť viesť motorové vozidlo. Kontraindikáciou je precitlivenosť na benfotiamín, hlavnú zložku lieku. Pre obsah vitamínu B12 by ho nemali užívať pacienti so psoriázou, resp. len vo výnimočných prípadoch, nakoľko môže dôjsť k zhoršeniu kožných príznakov. Nežiaduce účinky sa vyskytujú ojedinele a patrí k nim tachykardia, zvýšené potenie, akné, kožné alergické reakcie (žihľavka) a svrbenie.

Benfotiamín je jediný v tuku rozpustný derivát tiamínu na našom trhu s výrazne lepším účinkom. Vďaka tomu, že sa lepšie vstrebáva, dokáže ho naše telo efektívne využiť. Benfotiamín v prípravku milgamma® N nespôsobuje na rozdiel od prípravkov s tiamínom nepríjemný telesný zápach ani zápchu a jeho vstrebávanie sa účinkom alkoholu neznižuje. Predáva sa v troch baleniach po 20, 50 a 100 kapsúl. Pred použitím lieku sa poraďte so svojím lekárom alebo lekárnikom a pozorne si prečítajte, prosím, písomnú informáciu pre používateľov!


Wörwag Pharma GmbH & Co. KG 
Ivánska cesta 30/B
821 04  Bratislava

Tel.: +421 (2) 44 88 99 20 
E-mail: info(at)woerwagpharma.sk

Hlásenie nežiaducich účinkov