Zázrak menom benfotiamín

milgamma® N obsahuje vitamín B1, ktorý je rozpustný v tuku.

Vitamíny sú rozpustné buď vo vode alebo v tukoch. K prvej skupine patria bioflavonoidy (vitamín P), vitamín C a komplex vitamínov B. V tuku je rozpustný vitamín A, D a E a vitamíny skupiny K (K1, K2 a K3). Rozpustnosť je dôležitá vlastnosť vitamínov.


Prečo je rozpustnosť taká podstatná?

Môžeme nájsť istú paralelu s mrkvovým šalátom. Skúsená gazdinka vie, že nastrúhanú mrkvu treba pokvapkať trochou oleja (v záujme zdravej životosprávy ideálne olivovým), aby sa uvoľnili vitamíny. Stará známa rada veľmi názorne ilustruje, že vitamín A v mrkve je užitočný len v spojení s tukom. Podobne je to s benfotiamínom. Je derivátom vitamínu B1 (tiamínu), ale na rozdiel od neho je rozpustný v tukoch. Táto lipofilná forma vitamínu B1 je pre bunky lepšie využiteľná.


V tuku rozpustný vitamín B1 – benfotiamín

preniká do bunky ľahšie ako klasický tiamín, teda vo vode rozpustný vitamín B1. Bunkové obaly tvoria tukové časti, jednoduchší prienik znie teda celkom logicky. Voda s tukom sa ťažko zmieša, ale tuk s tukom sa znášajú dobre. Benfotiamín sa ľahšie vstrebáva, a teda lepšie účinkuje. Bunky z neho majú omnoho väčší osoh, čo sa prejavuje niekoľkými výnimočnými vlastnosťami.

Môžeme hovoriť o vyššej biologickej dostupnosti pri perorálnom užívaní (t. j. užívaní cez ústa), o 5-násobne vyššej inkorporácii (vtelení) do svalu a 25-násobne vyššej inkorporácii do mozgu. Plazmatická koncentrácia je 5-krát vyššia než pri „obyčajnom“ tiamíne, čiže vo vode rozpustnej forme vitamínu B1. Liposolubilnú (t. j. rozpustnú v tuku) formu vitamínu B1 organizmus využíva efektívnejšie. Jeho účinnosť pri liečbe diabetickej polyneuropatie spolu s kyselinou alfa-lipoovou preukázalo niekoľko kontrolovaných klinických štúdií, ktorých výsledkom bolo zlepšenie akútnych príznakov a nervových funkcií. Benfotiamín a kyselina alfa-lipoová sú v súčasnosti jediné dostupné látky na patogenetickú liečbu diabetickej neuropatie.

Obrovskou výhodou benfotiamínu oproti tiamínu je to, že zvyšuje aktivitu enzýmu zvaného transketoláza až o 400 %. Tento enzým je schopný premieňať škodlivé látky, ktoré sú výsledkom látkovej premeny, na neškodné. Keďže benfotiamín významne podporuje činnosť tohto očistného enzýmu, môžeme povedať, že prakticky blokuje škodlivé reakcie v bunkách. Dokázali to experimentálne štúdie uskutočnené na nemeckých univerzitných a klinických pracoviskách a tiež v newyorskom ústave pre výskum cukrovky. Práve u diabetikov sa vplyvom zvýšenej hladiny cukru v krvi tvoria toxické produkty látkovej premeny. Nebezpečné voľné radikály následne škodia cievam, nervom a vnútorným orgánom. Keďže benfotiamín je známym a osvedčeným ochrancom nervov a je schopný škodlivé reakcie potláčať, predstavuje pre cukrovkou porušené cievy a postihnuté nervy obrovskú nádej. Jeho potenciál je najmä v predchádzaní a liečbe závažných komplikácií ochorenia diabetes mellitus.


Na Slovensku je dostupný prípravok s obsahom benfotiamínu – milgamma® N.

Okrem užitočného benfotiamínu obsahujú kapsuly lieku milgamma® N aj vitamín B6 (pyridoxín) a vitamín B12. milgamma® N sa skvele uplatňuje ako podporná liečba pri mnohých ochoreniach vyplývajúcich z poškodenia periférnych nervov. Rovnako sa odporúča pri pásovom opare alebo bolestiach chrbtice. Ďalšími indikáciami sú ochorenia medzistavcových platničiek a bolestivé natiahnutie svalov. Svoj význam má v období predĺženej rekonvalescencie a v geriatrii. Benfotiamín v milgamme N je jediný v tuku rozpustný derivát tiamínu na našom trhu s výrazne lepším účinkom, ktorý dodáva energiu priamo do bunky. Účinné dávkovanie je jedna kapsula 3 – 4-krát denne do vymiznutia príznakov. Pred použitím lieku sa poraďte so svojím lekárom alebo lekárnikom a pozorne si prečítajte, prosím, písomnú informáciu pre používateľov!

zdroj foto: fotobanka Thinkstock

Wörwag Pharma GmbH & Co. KG 
Ivánska cesta 30/B
821 04  Bratislava

Tel.: +421 (2) 44 88 99 20 
E-mail: info(at)woerwagpharma.sk

Hlásenie nežiaducich účinkov