Opýtajte sa odborníka

Ak máte akékoľvek otázky v súvislosti s Vaším ochorením alebo využitím lieku magnerot®
na preventívne alebo terapeutické využitie zašlite nám otázku (aj anonymne) prostredníctvom emailu a v krátkom čase na tomto mieste prinesieme odpoveď. 

Emailová adresa je info(at)woerwagpharma.sk

Ukázať všetko / Skryť všetko

fold faq

Je vhodné užívanie magnerotu koncom tretieho trimestra? Môže jeho užívanie koncom tretieho trimestra ovplyvniť rast plodu?

Užívanie Magnerotu v treťom trimestri je bezpečné, ak sa neužíva viac ako 6 tabliet. Magnézium môže prechodne spôsobiť znížený svalový tonus a útlm dýchania novorodenca v prípade, že je podávané 24 - 48 hodín pred pôrodom vo vysokých dávkach vnútrožilovo (viac ako 6 g, čo je dávka, ktorá sa pri štandardnom užívaní tabliet prekročiť nedá). 

Hladiny vnútrobunkového magnézia sú dokázateľné nižšie u novorodencov s nižšou pôrodnou hmotnosťou, no na jeho jednoznačný vplyv na rast plodu sú názory rôzne. 

MUDr. Andrea Vašková

fold faq

Dobrý deň, manžel trpí chorobou: skleróza multiplex, berie dostatok liekov každý deň. Dočítala som sa na internete, že kyselina orotová (B13) pomáha pri jeho liečbe. Odporúčate Magnerot aj pri tomto ochorení?

Kyselina orotová  zohráva spolu s ďalšími vitamínmi (hlavne skupiny B) určitú úlohu pri vzniku a vývoji sclerosis multiplex. Ide však o ochorenie s tzv. multifaktoriálnou etiológiou, čiže je podmienené viacerými faktormi, medzi ktoré patrí i nedostatok vitamínov. Nemôžme však povedať, že práve nedostatok konkrétneho vitamínu by bol príčinou sclerosis multiplex.

Kyselina orotová podobne ako ďalšie vitamíny skupiny B majú však významnú úlohu v metabolizme buniek nervového systému a v jeho regenerácii, preto kyselina orotová a vitamíny skupiny B  sú všeobecne odporúčané v liečbe tohto ochorenia.

Kombinácia s magnéziom  je veľmi výhodná v tom, že magnézium je nenahraditeľné v metabolizme  buniek nervového systému a tiež  priaznivo ovplyvňuje aj viaceré príznaky sclerosis multiplex ako je zvýšené svalové napätie, svalové kŕče či pocity tŕpnutia či mravčenia.    

Magnerot je preto veľmi vhodným liečebným doplnkom sclerosis multiplex.  

MUDr. Milan Grofik

fold faq

Intenzívne športujem a v poslednom čase mávam kŕče v lýtkach, chcem sa opýtať v akých dávkach a ako dlho mám užívať magnézium?

Kŕče v lýtkach sú typickým prejavov nedostatku magnézia. Nadmerná fyzická aktivita a teda aj intenzívne športovanie je často  spojené s prejavmi nedostatku magnézia v organizme. Príčinou je vyššia spotreba magnézia pri nadmernej  svalovej činnosti a súčasne  vyššie straty magnézia nadmerným potením pri športovaní. U vrcholových športovcov sa k týmto faktorom pridáva aj faktor zníženého vstrebávania magnézia z potravy v dôsledku vysokoproteínovej diéty. Magnézium je potrebné nielen pre svalovú aktivitu ale aj pre svalovú relaxáciu a teda oddych svalov po fyzickej záťaži.  

Kŕče lýtkach sú už prejavov vážnejšieho a dlhodobejšieho nedostatku magnézia v bunkách. .

Odporúčam Vám preto prvý týždeň užívať 3x2 tbl Magnerotu, druhý týždeň 3x1 tbl a potom minimálne 6 týždňov  2xl tbl.

Pokiaľ však pravidelne intenzívne športujete bolo by vhodné vzhľadom na vyššiu spotrebu magnézia trvalé dopĺňanie magnézia užívaním Magnerotu 1 tbl denne, najlepšie večer.  

MUDr. Milan Grofik     

Kontakt

Wörwag Pharma GmbH & Co. KG 
Ivánska cesta 30/B
821 04  Bratislava

Tel.: +421 (2) 44 88 99 20 
E-mail: info(at)woerwagpharma.sk

Hlásenie nežiaducich účinkov